14 Srp

Proč jsou Galibáci na Prague Pride

Galibi se bude popáté účastnit festivalu Prague Pride, a to včetně sobotního průvodu. Je to již téměř tradice. Ačkoli je vysokoškolský LGBT spolek Galibi veden jako neaktivstický, nepřipojit se k festivalu tolerance a jeho průvodu by bylo nesmyslné.

Z mnoha stran se ozývají negativní komentáře na adresu festivalu Prague Pride a jeho sobotního průvodu. Tato kritika zaznívá i z řad LGBT komunity. Velmi často můžeme číst   a slyšet komentáře typu: “Proč vlastně vylezáme/te ven? Kdo je na nás/vás zvědavý?”. Všechny tyto a podobné výroky Galibi vnímá jako polopravdy a chyméry založené na příznačném – Jedna paní povídala. Smutnou pravdou zůstává, že mnoho LGBT osob je vystavováno šikaně, bojuje s předsudky a jako komunita jsme stále v mnoha ohledech diskriminováni.

A právěs předsudky, šikanou i diskriminací Prague Pride bojuje. V rámci festivalu a jeho akcí včetně průvodu nenajdeme jen transvestity a kožeňáky. Jsme tam i my, studenti          a absolventi českých a zahraničních vysokých škol. Běžnými účastníky jsou i heterosexuální rodiny s dětmi, medvědi, transgender osoby, naši přátelé, kamarádi           a další tolerantní a usměvaví lidé. Během týdne tolerance se koná na 120 kulturních, vzdělávacích, sportovních, osvětových a odpočinkových akcí. To vše vysílá jasný signál      a dodává odvahu mnoha lidem, hlavně těm mladým, že nejsou sami a naše menšinová sexuální orientace není nic, za co by se museli stydět.

Schovávat se do ústraní nikdy nic nevyřešilo. S předsudky, šikanou a diskriminací je nutné bojovat tváří v tvář. Je třeba vyjít ven a oslavit lidskou rozmanitost, rozdávat pochopení, toleranci a respekt a v neposlední řadě šířit úsměv, dobrou náladu a hlavně lásku. Proto se účastníme Prague Pride 2015 a proto jdou Galibáci v sobotním průvodu.

S úctou Galibi, vysokoškolský LGBT spolek Studentské unie ČVUT